NOC V 10-Z

Přežijete atomový útok na Brno? Zážitkový retro pobyt v krytu 10-Z pod Špilberkem

10-Z měl sloužit k přežití “klíčových” představitelů města a kraje na 3 dny po jaderném útoku. Teď si můžete zkusit, jaké by to bylo, kdybyste byli jedním z nich. Po třech dnech po katastrofě by se velitelský štáb přesunul z centra Brna mimo metropoli.

Zažijete spoustu situací, které vás vrátí do minulosti. Projděte si město Brno tak, jak ho mohli znát vaši dědové a prababičky. Unikátní projekt podporuje hudebník David Koller. Za gastronomický “zážitek” z doby komunismu ručí šéfkuchař Marcel Ihnačák. Večer můžete využít k návštěvě dalších brněnských atrakcí. Kryt se nachází na Husově ulici naproti hotelu International v centru Brna, minutu do pěší zóny a přímo pod hradem Špilberk.

David Koller v 10-Z:

Většina pokojů je vybavena a zařízena dle svého původního využití funkčními dobovými předměty. K nim patří například dobová marodka, kancelář SNB, služebna civilní obrany a další, od nichž dostanete svůj klíč. Vezměte si vlastní spacák – nebo můžeme na místě zapůjčit retro vojenské spacáky s hygienickou vložkou. K dispozici bude malá kuchyňka, klubovna, funkční dobové sprchy.

Úkol zní jasně.

Máte už nachystaný svůj evakuační kufr?

Během pobytu bude dohlížet na vaši bezpečnost a pořádek několik uniformovaných soudruhů. POZOR: v krytu není telefonní signál, avšak celých 1.500 m2 krytu je pod Wi-fi. 

Kryt 10-Z vystřílel do skály pod Špilberkem nacistický Luftschutz v roce 1944 na ochranu obyvatel centrálního Brna a zaměstnanců městských úřadů. Kryt v té době zachránil mnoho lidí. Teď tam můžete strávit den a noc i vy. Možná zažijete i noční poplach při náletu. Město Brno bylo totiž bombardováno asi nejvíc v protektorátě – jako zřejmě největší výrobna českého zbraňového průmyslu u nás.

Po válce prostor 1.500 m2 sloužil velkoobchodu Löwy a Šmíd, který distribuoval skvělé víno po celém Československu. Po komunistickém převratu se kryt stal utajovaným velitelským stanovištěm pro “klíčové” pracovníky města a kraje. Komunistický režim obyvatelstvo strašil jadernými bombami z USA. Hrozil nám ale skutečně útok? Pomohl by kryt někoho ochránit? Přiďte si udělat názor sami.

Kryt byl za komunismu určen pro 600 vyvolených, 1.500 metrů čtverečních je vytesáno do skály pod Špilberkem. Od května slouží jako muzejní expozice a kulturní prostor, současně ale splňuje všechny podmínky pro ukrytí obyvatel jako atomový kryt. Je stále součástí Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje a všechny dobové technologie jsou funkční.

K partnerům podporující projekt 10-Z patří Jihomoravský kraj, statutární město Brno, Vojenský historický ústav Praha, Technické muzeum a řada dalších kulturních a vzdělávacích institucí. Zaštiťuje ho nezisková organizace založená historikem a filmařem Pavlem Palečkem, který natočil mj. dokument o prokurátorovi Karlu Vašovi nebo pilotovi Josefu Bryksovi.

Mrkněte na youtube kanál 10-Z, pokud nevíte, do čeho jdete

Kryt vylámaný nacisty do skály (metabazitu) má celoroční teplotu 18°C a zvýšenou vlhkost. Je větraný a v pobytových místnostech se mírně přitápí. Klima krytu lze přirovnat s pobytem ve vinném sklepě. Senzitivním osobám může toto prostředí nevyhovovat. Nejedná se o poskytnutí ubytovacích služeb, ale o zážitkový pobyt inspirovaný historií. Nejedná se o propagaci jakéhokoliv hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka, ale naopak o připomenutí klíčových okamžiků složité a tragické historie střední Evropy. Osoby podporující ideologii totalitních režimů si organizátoři vyhrazují z pobytu kdykoliv bez náhrady vyloučit. Během pobytu je dovoleno vše fotografovat, ale nikoliv natáčet videa.

Pobyt pro dva zahrnuje:

1× noc v atomovém krytu pro dvě osoby se snídaní

prohlídka expozice 10-Z zdarma a exkurze do bunkru zdarma

Rezervace na emailu husova10z@gmail.com.

Změna programu vyhrazena.