AMERFO

amerfobig

AMERFO o.p.s. vznikl na základě dohody brněnských členů správní rady American Fund for Czech and Slovak Relief, Inc. Ten založil jako americkou neziskovou organizaci v New Yorku čs. vyslanec při OSN dr. Ján Papánek v roce 1949. Tato instituce dodnes v New Yorku působí v České národní budově na Manhattanu.

AMERFO o.p.s. má mj. za cíl popularizovat nejnovější vědecké poznatky, podporovat vyrovnání se s nacistickou a komunistickou minulostí České republiky a popularizovat regionální historii. AMERFO o.p.s. mj. poskytl nadaným studentům z Harvardovy univerzity možnost získat stipendium pro pobyt v České republice a desítkám mladých brněnských lékařů umožnil pobyt na Mayo Clinic v Rochestru.

Správní a dozorčí radu tvoří národně i mezinárodně uznávaní odborníci odlišných specializací. Několik z nich také působí ve Vojenském historickém ústavu, který je provozovatelem Leteckého muzea Kbely, Armádního muzea Žižkov, Tankového muzea Lešany, a spravuje mj. největší evropskou knihovnu militárií, dále sbírky technicky unikátních památek i unikátní umělecké kolekce autorů jako byl František Kupka či Otto Guttfreund.

Řada významných osobností českého kutlurního života podporuje aktivity AMERFO – mj. David Koller a David Černý (zakladatelé úspěšné MeetFactory v Praze) a další.

Chcete u nás pracovat?

ŘEDITEL AMERFO

DSC_9600

Pavel PALEČEK, Ph.D.

– autor řady knih a dokumentárních filmů (za poslední dokument „Vrahem z povolání. Utrpení soudce Karla Vaše“ získal cenu AFO za „nejlepší populárně naučný vzdělávací dokument“ a od FITES „mimořádnou cenu poroty“, bývalý viceprezident American Fund for Czech Relief Inc. v New Yorku, v současnosti vedoucí Oddělení výuky a vzdělávání Vojenského historického ústavu a vedoucí jeho pobočky v Brně. Studoval moderní dějiny na Masarykově univerzitě v Brně, na Vídeňské univerzitě a na Columbia University v New Yorku.

DOZORČÍ RADA

 GOGOLAProf. Jan GOGOLA, předseda

– profesor JAMU, dramaturg filmů Zdeňka Svěráka, Tobruk, Je třeba zabít Sekala atd.

 

 

 

vladimirSlapetaLarge

Prof. ing. arch. Vladimír ŠLAPETA, Dr.Sc.

– profesor Fakulty architektury ČVUT, bývalý prorektor ČVUT, autor asi 30 knih k dějinám české architektury

 

 

 

tomas kara

Doc. MUDr. Tomáš KÁRA, Ph.D.

– profesor kardiologie na Mayo Clinic v USA, docent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, zakladatel ICRC, autor řady vědeckých prací

 

 

 

SPRÁVNÍ RADA

foto

Mgr. Pavel KANDALEC, Ph.D., LL.M., předseda

– pedagog Právnické fakulty Masarykovy univerzity, Katedra ústavního práva, autor odborných studií

 

 

 

DSC_8324 SIRUCEK

Mgr. Jan ŠIRŮČEK, Ph.D.

– psycholog, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, spoluautor základní práce o psychometrice

 

 

 

Marcel Ihnačák

– slovenský kuchař s praxí v restauracích s michelinskými hvězdami, vařil mj. s Jamie Oliverem. Ve svých 23 letech se stal šéfkuchařem pražské restaurace Století, kde připravoval jídla pro Seana Conneryho či Calvina Kleina. Původně se chtěl stát hokejistou jako jeho strýcové, kteří hráli NHL, ale během léčby zranění si zamiloval kuchařinu. Stal se tváří retro kampaně velkého obchodního řetězce. Žije v Mikulově, kde otevřel hotel s restaurací.